Är du intresserad av något av våra färdiga program? Eller vill du diskutera något annat? Ring 08-545 870 50
P1 Datakassa - för att sälja på kommission
P1 Datakassa - för att sälja på kommission
Driver du en butik som säljer begagnade varor på kommission som t ex kläder, möbler, konst, smycken, antikviteter eller kanske hela dödsbon? Nu finns en tillverkardeklarerad godkänd kommissionskassa för dig som vill sälja på kommission. Det här öppnar t ex dörren för alla som driver vintage- och second hand-butiker som vill ha ett helhetssystem för att hantera försäljning, leverantörer (kommittenter), deras inlämnade varor och ersättningar.
Med P1 Datakassa kan du hantera inlämnade kommissionsvaror på två sätt. I båda fallen registrerar du först leverantören.
Objekt
Det ena sättet är att registrera föremål och varor som lämnas in för kommissionsförsäljning som enskilda objekt med koppling till leverantören. Direkt objektet registrerats skrivs en prislapp med streckkod ut. Denna hantering passar bäst för mer betydande varor. Vart efter du säljer håller systemet reda på vad som sålts för respektive leverantör/kommittent och vilken ersättning kommittenten skall ha.
Här kan systemet även skriva ut ett detaljerat inlämningskvitto.
Varugrupper
Ett annat mycket snabbare sätt är att enbart registrera leverantören/kommittenten och trycka på en knapp som förser/kopplar leverantören/kommitenten med de artikelvarugrupper som säljs i butiken. På prislapparna skriver du leverantörens/kommittentens nummer och priset på varan. När varor säljs i kassan slår du enkelt in leverantörsnumret plus två siffor för varugruppen och sedan priset för varan. Om du vill finns även möjlighet att skriva en artikelkommentar som beskriver varan mer i detalj på kvittot för slutkunden.
För båda metoderna finns en ersättningsrapport. Den visar vilka varor som sålts under en viss period, vilken ersättning leverantören är berättigad till eller redan fått ersättning för. Där står även leverantörens/kommittentens kontonummer för enkel utbetalning.
Det går utmärkt att blanda de två metoderna ovan för samma leverantör/kommittent.
Fler nyheter
2020-06-15 e-faktura
2020-06-15 FileMaker 19 och Claris Connect
2019-10-04 FileMaker 18 Certifiering nr 7
2019-09-20 Ny FileMaker 18 Certifiering
2019-08-28 Ännu en certifiering FileMaker 18
2019-08-28 FileMaker 18 Certifiering igen
2019-08-22 FileMaker 18 Certifiering
2019-05-23 FileMaker 18
2018-10-22 Devcon Scandinavia 2018
2018-09-25 FileMaker och Mojave